Zmiany fizjologiczne następujące z wiekiem w naszych organizmach wymagają dostosowania diety do zmieniających się potrzeb. Jest to szczególnie istotne dla seniorów, ze względu na wzrastające ryzyko wielu chorób oraz potrzebę uwzględnienia pewnych ograniczeń i wzrostu zapotrzebowania na inne składniki odżywcze. Zapotrzebowanie na energię maleje, a rosną potrzeby żywieniowe. Zmiana stylu życia i zmiany fizyczne, które towarzyszą starzeniu się zmniejszają kaloryczne zapotrzebowanie naszego organizmu: u mężczyzn powyżej 65 roku życia wynosi ono od 1700 do 2200 kcal, a u kobiet od 1500 do 1900 kcal. W tym celu Instytut Żywności i Żywienia opracował Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starczym, a w szczególnie dla osób po 65 roku życia.
Podstawą dobrego stanu zdrowia jest dobrze zbilansowana dieta. W codziennej diecie powinno znaleźć się jak najwięcej owoców i warzyw ( źródło wielu witamin oraz składników mineralnych i błonnika), produktów zbożowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych, tłuszczy pochodzenia roślinnego oraz orzechów i nasion. Ważną kwestią jest również sposób przygotowania potraw np. gotowanie. Musimy też pamiętać, aby redukować ilość soli dodawanej do potraw oraz produktów z nadmierną jej zawartością. Kolejnym ważnym elementem codziennej diety jest spożywanie co najmniej 2 litrów płynów, ponieważ osoby starsze są szczególnie narażone na odwodnienie organizmu.
Przykładem zdrowego posiłku nie tylko dla osób w starszym wieku, była przygotowana na warsztatach sałatka z surowych warzyw. Pod czujnym okiem Pani Doroty wszyscy seniorzy uczestniczyli w przygotowaniu smacznej, a przede wszystkim zdrowej sałatki, tzn.: obieraliśmy i kroiliśmy wszystkie warzywa, a następnie po doprawieniu przyprawami i wymieszaniu całości, nastąpiła najprzyjemniejsza, a właściwie najsmaczniejsza część spotkania, czyli konsumpcja przygotowanego dnia.
Potrawa była naprawdę bardzo smaczna, a co najważniejsze bardzo zdrowa. Tym akcentem zakończyliśmy nasze warsztaty, a ze spotkania wynieśliśmy wiedzę, że dobre odżywanie w wieku starszym jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.














