Osoby starsze borykają się z różnymi chorobami i są mniej sprawne fizycznie, więc w każdej chwili ich stan zdrowia może ulec znacznemu pogorszeniu. Są też bardziej podatni na niebezpieczne upadki czy omdlenia, dlatego to właśnie szczególnie oni powinni znać zasady udzielania pierwszej pomocy w tych trudnych sytuacjach. Szybko podjęte działania mogą uratować zdrowie, a nawet życie i to nie tylko seniora. Podstawowe zasady pomocy przedmedycznej to: ochrona życia poszkodowanego i ratującego, zapewnienie ulgi w bólu i zapobieganie pogorszeniu się stanu zdrowia osoby poszkodowanej, czyli podtrzymywaniu podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Do tych działań należy też podjęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, czyli przywracanie czynności życiowych, a tym samym danie poszkodowanemu jakichkolwiek szans na przeżycie. Pan Łukasz, nie tylko zapoznał z teorią udzielania pierwszej pomocy, ale również nauczył na fantomie czyli manekinie do resuscytacji jak prawidłowo wykonywać tę czynność. Każdy senior miał możliwość sam wykonać resuscytację na fantomie.
Prowadzący omówił też jedno z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych tzn. oszustwa, kradzieże, włamania. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ seniorzy tracę oszczędności całego życia. To właśnie osoby starsze i samotne najczęściej padają ofiarami tego rodzaju przestępstw. Są „łatwym celem” dla oszustów, gdyż są łatwowierni i mają obniżony poziom czujności.
Przestępcy najczęściej dokonują tych oszustw metodą na „wnuczka” lub „policjanta”, ewentualnie pracownika pomocy społecznej, nakłaniając osoby starsze do wypłacania określonych sum pieniędzy i przekazywania ich w określonym miejscu lub określonym osobom. Pan Łukasz przekazał seniorom szereg cennych porad, dzięki którym możemy uchronić się przed oszustami.
Na koniec spotkania prowadzący przeprowadził wśród seniorów konkurs z zakresu wiedzy z pomocy przedmedycznej i ochrony przed oszustami. Trzy nasze seniorki biorące udział w tym konkursie wygrały czujnik gazu, a wszyscy seniorzy otrzymali od prowadzącego „Koperty życia”, czyli karty informacyjne na które możemy zapisywać aktualne informacje dotyczące naszego zdrowia i nasze podstawowe dane osobowe na wypadek nagłych i niespodziewanych sytuacji życiowych.
Liderka Klubu Seniora Pani Teresa Opara w imieniu wszystkich seniorów serdecznie podziękowała Panu Łukaszowi Frączkiewiczowi za wspaniale przeprowadzone warsztaty,
a szczególnie za praktyczną naukę resuscytacji i cenne porady z zakresu ochrony przed przestępcami wykorzystującymi seniorów.
Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.














