W połowie 2024 r. wynajęliśmy od Zielonej Góry niewielkie mieszkanie – 38m2 położone w centrum miasta, w zabytkowej kamienicy. Lokal był zrujnowany, wymagał kapitalnego remontu. Nie było w nim łazienki, podłoga uginała się przy każdym kroku, odrapane ściany nie dodawały uroku. Tak było jeszcze w lipcu tego roku…
Na remont i adaptację mieszkania oraz usługi wspierające dla mieszkańców do końca 2024 r. pozyskaliśmy dotację z Programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” – edycja 2024 i z sukcesem zrealizowaliśmy zadanie „Mieszkanie wspomagane Caritas w Zielonej Górze” – MODUŁ III: WSPARCIE POZAINSTYTUCJONALNE – ROZWIĄZANIA MIESZKANIOWE, Cel: Wsparcie podmiotów w świadczeniu kompleksowego wsparcia w procesie wychodzenia z bezdomności poprzez świadczenie usług mieszkaniowych, Działanie nr 1, Poddziałanie B.
Dziś piękne i przytulne mieszkanie jest domem dwóch absolwentów Schroniska Caritas- Ośrodka aktywizującego dla bezdomnych mężczyzn im. św. Teresy z Kalkuty w Zielonej Górze. Panowie od kilku tygodni dopieszczają wystrój świeżo wyremontowanego lokum, które pozbawione zostało barier architektonicznych.
Mieszkańcy na co dzień mają wsparcie wielu specjalistów, w tym pracownika socjalnego, psychologa, prawnika, terapeuty uzależnień oraz asystenta, którzy pomagają w pełnym usamodzielnieniu się panów. Obaj mieszkańcy pracują i dbają, by ich dom był miejscem, do którego wracają z radością każdego dnia.
Diecezjalna Caritas działa w obszarze mieszkalnictwa wspomaganego i świadczy usługi w ramach tzw. deinstytucjonalizacji. Prowadzenie pierwszego w mieście mieszkania wspomaganego dla osób w kryzysie bezdomności to naturalny kierunek rozwoju działalności misyjnej naszej organizacji – kolejne ogniowo w przeciwdziałaniu kryzysowi bezdomności (od łaźni i ogrzewalni, stołówki dla ubogich i bezdomnych, magazynu pomocy rzeczowej i żywnościowej, schroniska aktywizujące dla bezdomnych mężczyzn do mieszkania wspomaganego – razem utworzą pełny system wsparcia).
Serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu Wiceprezydentowi Zielonej Góry – panu Markowi Kamińskiemu, Dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze – pani Anicie Buraczewskiej, Zastępcy kierownika Działu Pomocy Środowiskowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zielonej Górze – panu Pawłowi Bukowskiemu oraz licznie przybyłym przedstawicielom lokalnych i regionalnych mediów.


















