Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Ogólnopolska Pielgrzymka Osób w Kryzysie Bezdomności

„Ty jesteś moją nadzieją” (Ps 71,5) – pod takim hasłem 15 listopada na Jasnej Górze odbyła się 20. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób w Kryzysie Bezdomności, wpisująca się w obchody Światowego Dnia Ubogich.

W dorocznym wydarzeniu organizowanym przez Caritas Polska uczestniczyło ponad 700 osób – osoby doświadczające bezdomności, wolontariusze oraz kapłani. Nasza grupa liczyła 50 uczestników, wśród których znaleźli się mieszkańcy schronisk Caritas z Zielonej Góry i Żukowic, a także podopieczni naszej stołówki.

Pielgrzymka rozpoczęła się w kaplicy św. Józefa na Halach wspólną modlitwą oraz wysłuchaniem świadectwa i konferencji s. Tymoteuszy Agnieszki Gil, dominikanki i współtwórczyni Domu Chłopaków w Broniszewicach. Centralnym punktem spotkania była Msza święta w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo.

Dla naszych podopiecznych udział w pielgrzymce ma wyjątkowe znaczenie. To nie tylko chwila wytchnienia od trudów codzienności, ale przede wszystkim doświadczenie bycia zauważonym, przyjętym i potrzebnym. Wspólna modlitwa, rozmowy i bliskość innych ludzi przywracają poczucie godności, które często bywa osłabione przez życiowe zmagania. Takie spotkania dają im nadzieję, siłę do dalszej walki oraz przekonanie, że nie są sami – że istnieją osoby i wspólnoty, które chcą im towarzyszyć i ich wspierać.

Udostępnij ten artykuł

Przejdź do treści