W ramach projektu „Caritas Laudato si’: Aktywna edukacja wspólnot Caritas w zakresie przeciwdziałania nadkonsumpcji w dążeniu do gospodarki o obiegu zamkniętym”, zaprosiliśmy Seniorów na warsztaty, które skupiały się na dwóch kluczowych aspektach: niemarnowaniu żywności i zrozumieniu ekologii integralnej.
Według raportów, znaczna część żywności trafia do kosza każdego dnia. Warsztaty miały na celu ukazanie uczestnikom możliwości minimalizowania marnotrawstwa żywności w ich codziennym życiu. Podejście do planowania posiłków, wykorzystywania resztek, oraz przechowywania żywności w sposób efektywny. Pozwoli to na wprowadzenie oszczędności, ale również wpłynie pozytywnie na środowisko, zmniejszając ilość odpadów spożywczych.
Podczas warsztatów, Seniorzy dowiedzieli się, jak ich codzienne wybory żywieniowe i konsumenckie wpływają na całość środowiska. Poznali również praktyczne kroki, jakie mogą podejmować, aby wspierać zrównoważony rozwój i chronić naszą planetę dla przyszłych pokoleń.
Połączyliśmy przyjemność gotowania z troską o środowisko, przygotowując pyszny pasztet z warzyw i mięsa na bazie wcześniej przygotowanego rosołu. Zyskaliśmy nie tylko pyszny posiłek, ale również praktyczny sposób na niemarnowanie żywności i tworzenie zrównoważonych nawyków kulinarnej odpowiedzialności oraz świadomość, że każdy krok, nawet w kuchni, może być krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego stylu życia.







