24 lutego 2024 roku mija dwa lata od rozpoczęcia wojny.
Wojna się nie nudzi. Czy możemy uśpić wrażliwość na konflikt w Ukrainie?
Dwa lata wojny zmieniły nasze odczucia, informacje z frontu spowszedniały. Ale wojna w Ukrainie trwa i zbiera śmiertelne żniwo.
Pomoc to jest nasz wspólny front 🙂 🙂 🙂
Prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy zarejestrowano na świecie, w tym ok. 1 mln przebywa w Polsce. Wartość pomocy udzielonej przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w przeciągu 2 lat uchodźcom z Ukrainy wyniosła ponad 8 mln złotych.
Nasza diecezjalna Caritas od samego początku wybuch wojny niosła i nadal niesie pomoc osobom, które trafiły do naszej diecezji.
NASZA POMOC W LICZBACH
- 200 tys. – tyle osób otrzymało wsparcie
- 8 mln zł – wartość finansowa pomocy
- 800 wolontariuszy wspierało uchodźców
- ponad 500 tys. paczek żywnościowych
- ponad 500 tys. darów rzeczowych
- 72 tys. miejsc noclegowych
- 2,2 tys. osób uzyskało wsparcie psychologiczne i psychospołeczne
- 500 osób uzyskało pomoc administracyjno-prawną
- 200 osób wsparto doradztwem zawodowym
- ponad 170 osób ukończyło kurs języka polskiego
- prawie 100 osób uzyskało pomoc w tłumaczeniu przysięgłym
- około 100 dzieci uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych
Szczegółowe podsumowanie naszych działań J
UCHODŹCY W OŚRODKACH REKOLEKCYJNYCH ORAZ PRZY PARAFIACH
NA TERENIE DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ
25 lutego 2022 r. Caritas uruchomiła noclegi dla uchodźców z Ukrainy w miejscach zbiorowego zakwaterowania plebaniach oraz u osób prywatnych na terenie naszej Diecezji.
Schronienie znalazło dotychczas ponad 72 tys. osób
Zapewnialiśmy: zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieniczne i czystości, wyprawki szkolne, pomoc w sprawach urzędowych i bytowych itd.
PUNKT INFORMACYJNY NA DWORCU PKP W ZIELONEJ GÓRZE
Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej obsługiwała w okresie od 1 czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. (umowa z LUW „Obsługa punktu informacyjnego na dworcu PKP w Zielonej Górze”), 7 dni w tygodniu od 8:00 do 24:00, punkt informacyjny na dworcu PKP w Zielonej Górze dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.
Główne zadania: udzielanie informacji, pośredniczenie w relokacji, poświadczanie bezpłatnego przejazdu PKP (do końca lipca 2022 r.).
Ok. 200 osób obsłużonych w ramach relokacji i ok. 2 tys. osób, którym udzieliliśmy informacji.
ŚWIETLICOWY ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY DLA DZIECI Z UKRAINY
Od 1 sierpnia 2022 r. realizujemy zadanie publiczne pod tytułem „Razem dla Ukrainy” finansowane z rezerwy Funduszu Pracy w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2025.
W swojej głównej siedzibie, w centrum Zielonej Góry, uruchomiliśmy świetlicowy oddział przedszkolny dla 20 dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które opuściły Ukrainę uciekając przed wojną. Placówka zapewnia wyżywienie, wsparcie psychologiczne, naukę języka polskiego i inne działania wyrównujące deficyty/ułatwiające integrację dzieci/rodziców/opiekunów.
POMOC ŻYWNOŚCIOWA I RZECZOWA
Średnio ok. 500 osób miesięcznie korzysta z wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Od 24 lutego 2022 roku wydaliśmy ponad 1 mln paczek żywnościowych oraz rzeczowych.
Zapewniliśmy posiłek dla 3 tys. osób (oprócz osób relokowanych do miejsc noclegowych).
CENTRUM JAKO PUNKT DORADCZO-INFORMACYJNY
Codziennie do naszego Centrum przychodzi około 40 osób, które potrzebują wsparcia oraz pomocy w różnych kwestiach codziennego życia.
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej to miejsce, gdzie osoby mogą otrzymać bezpłatnie informacje dotyczące zasad pobytu w Polsce, pomoc w integracji i adaptacji, pomoc rzeczową, żywnościową oraz wiele innych form wsparcia.
Dotychczas nasze Centrum odwiedziło prawie 5,5 tys. osób
KURS JĘZYKA POLSKIEGO
W Centrum prowadzimy kursy języka polskiego na różnych poziomach zaawansowania: dla dzieci, młodzieży i dorosłych, których celem jest ułatwienie komunikacji i integracji w nowym środowisku społeczno-kulturowym oraz zwiększenie swobody w porozumiewaniu się w języku obcym.
Kurs języka polskiego ukończyło ponad 170 osób
DORADZTWO ZAWODOWE
Aby promować integrację społeczną i rozwój zawodowy, organizujemy grupowe oraz indywidualne doradztwo zawodowe, pomagając migrantom i uchodźcom w znalezieniu odpowiedniej pracy.
200 osób skorzystało z pomocy doradcy zawodowego
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE
Mając na uwadze trudne doświadczenia i stres, na jakie narażeni są migranci i uchodźcy, zapewniamy kwalifikowaną pomoc psychologiczną.
Ponad 300 osób skorzystało z wsparcia psychologicznego.
DZIAŁANIA INTEGRUJĄCE: WYCIECZKI, WSPÓLNE WYJŚCIA, SPOTKANIA INFORMACYJNE
Prowadzimy różne spotkania informacyjne i integracyjne w zakresie legalizacji zatrudnienia w polskim środowisku.
Na co dzień współpracujemy z przedstawicielami Urzędu Miasta, Urzędu Wojewódzkiego, Straży Granicznej oraz innymi instytucjami i organizacjami.
Z naszymi Beneficjentami chodzimy na wycieczki, spektakle, sale zabaw, do muzeum oraz w inne ciekawe miejsca.
Ponad 1 tys. osób wzięło udział w działaniach integracyjnych
KLUB TWÓRCZEGO DZIECKA „ŚWIAT W DŁONIACH”
Od końca października 2023 roku w Centrum działa Klub twórczego dziecka „Świat w dłoniach” – miejsce, w którym każde dziecko może rozwijać swój talent, wyobraźnię, potencjał i wiele się nauczyć! Jest to cykl zajęć i warsztatów z elementami arteterapii.
Dotychczas Klub twórczego dziecka odwiedziło 350 dzieci.
WARSZTATY EDUKACYJNE DLA DZIECI CUDZOZIEMCÓW
Od listopada 2023 roku prowadzimy cotygodniowe warsztaty edukacyjne dla dzieci cudzoziemców, które potrzebują wsparcia w nauce, rozwoju, adaptacji w nowym systemie szkolnym oraz środowisku.
Dotychczas warsztaty edukacyjne odwiedziło 100 dzieci.
MIĘDZYNARODOWY KLUB SENIORA „RADOŚĆ WIEKU”
Od listopada 2023 roku prowadzimy międzynarodowy Klub seniora „Radość Wieku”, który jest miejscem cotygodniowych spotkań dla osób starszych z różnych krajów. Jest to przestrzeń do spędzania wolnego czasu w przyjemnej atmosferze, miejsce które pozytywnie wpływa na integrację, samopoczucie oraz stan emocjonalny.
Klub Seniora odwiedziło ponad 130 osób.
PACZKA DLA UKRAINY
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej organizuje sieć darczyńców – osób indywidualnych, firm, parafian, którzy wspólnie przygotowują paczkę:
- żywność z długim terminem ważności (np. makaron, ryż, konserwy, dania gotowe)
- kawa, herbata, cukier
- artykuły higieniczne i kosmetyczne (np. mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe)
- słodycze
15 kg paczka wysyłana jest na Ukrainę, do rodzin najbardziej potrzebujących.
Do tej pory wysłano blisko 1 tys. paczek
PROGRAM STYPENDIALNY „SKRZYDŁA”
Program stypendialny „Skrzydła” jest adresowany do uzdolnionych młodych ludzi – dzieci i młodzieży z terenu diecezji z ubogich rodzin/w trudnej sytuacji materialnej.
W roku szkolnym 2022/2023 oraz 2023/2024 programem „Skrzydła”, poza polskimi dziećmi, objętych jest 13 dzieci z Ukrainy.
Stypendium w wysokości 150 zł/m-c przez 10 m-cy przeznaczone może być m.in. na zakup potrzebnych pomocy edukacyjnych, opłacenie zajęć dodatkowych, posiłków w szkole, zakup odzieży.
PROGRAM „RODZINA RODZINIE”
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej koordynuje w regionie realizację Programu „Rodzina Rodzinie”, który polega na wspieraniu finansowym rodzin dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie. Środki otrzymywane dzięki udziałowi w programie (325 zł/m-c/os.) pozwalają rodzinom na zakup żywności, leków, opału, i zaspokojenie innych podstawowych potrzeb.
Nr. konta bankowego: 07 1020 5402 0000 0702 0020 5716
Dotychczas w ramach tego programu przekazaliśmy kwotę ponad 25 tys. zł
























