W dniach 1-3 kwietnia br. w Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie odbyły się Rekolekcje Wielkopostne dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób z różnych zakątków naszej diecezji. Rekolekcje prowadził Ks. Maciej Szmuc – Dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.
Opiekę duszpasterską nad całą grupą sprawował Ks. Stanisław Podfigórny – Dyrektor Caritas Diecezjalnej.
Rekolekcje rozpoczęły się w piątek Mszą Św. pod przewodnictwem Ks. Marcina Iżyckiego – Dyrektora Caritas Polska.
Sobotnia Msza Św. odbyła się pod przewodnictwem Ks. Bpa Tadeusza Lityńskiego. W homilii nazwał wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas „najlepszą cząstką Kościoła”, która nie tylko głosi ale czyni miłosierdzie.
Program spotkań obejmował : Eucharystie, konferencje, spotkania w grupach oraz adorację.
W czasie rekolekcji Ks. rekolekcjonista mówił jak bardzo ważne jest przebaczenie, że jest ono drogą do szczęścia i miłości, z którego w konsekwencji będziemy sądzeni.
W głoszonym do nas słowie przytoczył fragmenty Bulli papieża Franciszka „Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności. Poczujmy się sprowokowani, słysząc ich wołanie o pomoc. Nasze ręce niech ścisną ich ręce, przyciągnijmy ich do siebie, aby poczuli ciepło naszej obecności, przyjaźni i braterstwa. Niech ich krzyk stanie się naszym, tak byśmy razem złamali barierę obojętności, która często króluje w sposób władczy, aby ukryć hipokryzje i egoizm.”
„Odkryjmy na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać. I nie zapominamy o uczynkach miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzeszących upominać, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych”.
„Nie możemy uciec od słów Pana, gdyż to na ich podstawie będziemy osądzeni: czy daliśmy jeść temu, kto jest głodny, czy daliśmy pić temu, kto jest spragniony, czy przyjęliśmy przybysza i ubrali nagiego, czy mieliśmy czas, aby być z chorym i z więźniem (por. Mt 25, 31-45). „
Podczas pracy w grupach uczestnicy odpowiadali na pytania:
- Mój najszczęśliwszy dzień w Caritas ( moje najlepsze doświadczenie).
- W jaki sposób w mojej parafii udzielamy pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Jak sobie wyobrażamy nasza dalszą pracę wobec tych, którzy do nas przyjechali uciekając przed wojną.
W niedzielę odbyło się spotkanie wolontariuszy z pracownikami Caritas, na którym poruszane były aktualne tematy dotyczące prowadzonych działań.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w naszych Rekolekcjach.
Dziękujemy Księdzu Rekolekcjoniście za tak wartościowy dla nas czas.
Dziękujemy Księdzu Marcinowi Iżyckiemu – Dyrektorowi Caritas Polska, że znalazł czas i był z nami, przybliżając nam działania Caritas w Polsce i poza granicami naszego kraju.
Dziękujemy pracownikom Domu „ Uzdrowienie Chorych” za ich posługę i życzliwe przyjęcie naszej wspólnoty.
